foto

foto

środa, 6 stycznia 2010

Gdyby nie Sarkozy, nie byloby „Polki”

Gdy po raz pierwszy uslyszalam, ze byly redaktor naczelny "Paris Matcha", Alain Genestar, nazwal nowy magazyn fotograficzny i utworzona galerie „Polka”, przypuszczalam, ze moze to miec zwiazek ze wspomnieniem o jakiejs zawiedzioniej milosci do slowianskiej niewiasty... Ale sie mylilam! Pod nazwa galerii kryje sie piesek rasy Jack Russell, ktorego cala rodzina Genestarow uwielbia i w dowod przywiazania do malej bestii nazwala jego imieniem wydawnictwo. Powstanie "Polki" ma jednak sporo wspolnego z konsekwencjami zawiedzionej milosci...
Jest sierpien 2005 roku. W rece Alain Genestara, wowczas redaktora naczelnego Paris Matcha, trafiaja zdjecia ujawniajace, ze Cecylia Sarkozy, zona kandydata na prezydenta Francji ma romans z finansista Richardem Attiasem. Do niego nalezy decyzja, czy ujawniac je czy tez zatrzymac. Alain Genestar podejmuje decyzje o publikacji. Nie ma tym nic zaskakujacego, Paris Match zyje ze skandali obyczajowo-politycznych.

Nicolas Sarkozy na reportaz w "Paris Matchu" wpada w furie. Na zjezdzie partii UMP nie ukrywa zalu wobec naczelnego : „Bede mial jego skore”-grozi. I faktycznie, mija kilka tygodni i Alain Genestar musi pozegnac sie z redakcja, ktora kierowal przez blisko 6 lat...Sprawa odbija sie czkawka w calej prasie, gdyz okazuje sie ze wplywy Nicolasa Sarkoziego sa ogromne, wrecz nieograniczone...

A po rozstaniu sie z Paris Matchem, Alain Genestar (upiornie przystojny!) za namowa swoich doroslych juz dzieci otwiera galerie fotografiki i pismo, w ktorym publikuje zdjecia wybranych artystow, aby pozniej, juz opublikowane, sprzedawac w galerii. Pomysl okazuje sie wiec znakomity! Przestrzenna i nowoczesna galeria znajduje sie w sercu Marais, jednej z najbardziej urokliwych dzielnic Paryza.

W ostatnim wydaniu magazynu mozna obejrzec zdjecia takich gwiazd jak: Willy Ronisa (zmarlego w ubieglym roku) czy Marca Riboud, ale pismo tworza przede wszystkim mlodzi dziennikarze-artysci-fotoreporterzy. W tym numerze m.in. Kosuke Okahara, Diana Grimonet, Alexander Gronsky z pieknymi zdjeciami zasniezonej Rosji , Roxane B, Alexander Gronski, Bruno Calendini, Carlos Cazalis z reportazem z San Paulo i Jonathan Torgovnik z Rwandy.

Polska fotografike reprezentuje Tomasz Gudzowaty ze zdjeciami o walce ciala czlowieka z sila ciezkosci. W magazynie wyrazne jest otwarcie na reportaze z calego swiata, z innych kultur, ale tez bez pomijania drazliwych we Francji spraw spolecznych takich jak problem uchodzcow.








Oto jedno ze zdjec z serii United Colors:
Françoise Huguier, Oberkampf, Paris 1997


Internetowy adres magazynu: http://www.polkamagazine.com/






2 komentarze:

  1. Juz od jakiegos czasu intrygowal mnie ten tytul w paryskich kioskach, ale jakos nigdy do niego nie zajrzalam... Teraz nie tylko zajrze, ale i kupie! :-) Pozdrawiam noworocznie (i wciaz kaszlaco...)

    OdpowiedzUsuń
  2. Anonimowy7.2.10

    Niesamowite.

    OdpowiedzUsuń